Thursday, February 29, 2024
A- A A+

Alumni

Alumni Meeting 2021

Our Alumni

Adv Sheena M,
Advocate Ettumanoor,
2009-2012 Batch
Adv. Anu Santhan
Advocate Ettumanoor,
2005-2010 Batch
Adv Reesamma Jacob
2002-2008 Batch,
Advocate Ettumanoor
Adv Melitus Maria Stanly
Advocate Muvattupuzha
2014-2018 Batch

NAMES OF ALUMNI WHO ARE IN THE TEACHING PROFESSION

No. Name Link to Official Website 
1 James J. Nedumpara,  Professor and Head of the Centre for Trade and Investment Law,Institute of Foreign Trade https://ctil.org.in/HeadCTIL.aspx
2  V.K.Unni, Professor, IIM, Kolkata https://www.iimcal.ac.in/users/unniv
3 Asha Sundaram, Professor, Dean and Principal, Savitha School of Law,Chennai. https://saveethalaw.com/faculty
4 Lisa .P. Lukose, Professor, Indraprastha University,  New Delhi http://www.ipu.ac.in/uslls/Professors.php
5 Annamma Samuel, DPIIT IPR-Chair Professor, Gujarat National Law University https://www.gnlu.ac.in/GNLU/Faculty/GxnLou29+btNP6YNB94SAg%3D%3D
6 E.R .Jayaram,  Professor and Dean, Faculty of Law, Manipal University, Jaipur https://jaipur.manipal.edu/FoL/about-fol/leadership/Dean-FoL.html
7 Shyam Kishore, Professor and Dean, Alliance University, Banglore https://www.alliance.edu.in/undergraduate_programs/law/?utm_source=Esquared&utm_medium=Google_Search&utm_campaign=Alliance_5_Year_Law_Brand_Search_2024&gad_source=1&gclid=CjwKCAiA0PuuBhBsEiwAS7fsNZfPDHO3dyqbZSdWCC1U0HX2hqS3i9ak1B7qQJRJJrHxrvXH4yj62xoCZMsQAvD_BwE
8 Pemsy P N, Associate Professor, Govt. Law College, Ernakulam https://glcekm.com/mrs-premsy-p-n/
9 Anuja S., Associate Professor, Manipal Law School  https://www.manipal.edu/mu/campuses/mahe-bengaluru/academics/institution-list/mls/department-faculty1/faculty-list/dr_anuja_s/_jcr_content.html
10 Asha P Soman, Associate Professor, IFIM, Banglore https://ifim.edu.in/schools/best-law-colleges-in-bangalore/faculty/
11 Rosmy Joan, Associate Professor, NALSAR University of Law Hyderabad. https://www.nalsar.ac.in/dr-rosmy-joan
12 U Deepthi, Associate Professor, BSOLS, Kochi https://bsols.edu.in/dr-u-deepthi/
13 Jasmine Alex, Assistant Professor, School of Indian legal thought, Mahatma Gandhi University. https://silt.mgu.ac.in/faculties/
14 Sunil Gladson, Assistant Professor, Dr. Ambedkar Law University, Chennai, https://tndalu.irins.org/profile/149902
15 Veena Roshan Jose, Assistant Professor, Maharashtra National Law University, Nagapur https://www.nlunagpur.ac.in/faculty_veena_jose.php
16 Aneees P K, Assistant Professor, Govt. Law College, Kozhikode https://glckozhikode.ac.in/faculty/
17 Aneesh Pillai, Assistant Professor, School of Legal Studies, Cochin University of Science And Technology https://iqac.cusat.ac.in/Web/profile_view/11/Dr.ANEESHV.PILLAI
18 Sanjith S, Assistant Professor, Shastra Deemed University https://www.sastra.edu/staffprofiles/schools/law.php
19 Divya Salim , Assistant Professor, National Law Institute University, Bhopal, https://nliu.ac.in/miss-divya-salim/
20 Aravindan Anandan, Assistant Professor, School of Legal Studies and Governance, Vidyashilp University, Banglore https://vidyashilp.edu.in/faculty/
21 Kavya salim, Assistant Professor, School of Legal Studies and Governance, Vidyashilp University, Banglore https://vidyashilp.edu.in/faculty/
22 Arathy asok ,Assistant Professor,  School of Legal Studies, Cochin University of Science And Technology https://iqac.cusat.ac.in/Web/profile_view/224/ARATHIASHOK
23 Sanu Rani Paul, Assistant Professor, Symbiosis Law School, Pune https://siu.edu.in/teaching-faculty.php?id=Law&letter=S
24 Anandu S Hari, Assistant Professor, VIT, Andhra Pradesh https://vitap.ac.in/law-faculty/
25 Aswathi Prakash G, Assistant Professor, Saveetha School of Law, Chennai https://saveethalaw.com/faculty
26 Dhanya C S, Assistant Professor, SRM Institute of Science and Technology, Chennai https://srmist.irins.org/profile/172052
27 Aneesha Shams, Principal, Cooperative School of Law, Thodupuzha https://csl.ac.in/faculty_research/faculty_and_research
28 Jaisy T, Vice Principal, CSI College of Law, Kottayam https://www.csicls.com/faculty.php
29 Hrudya J, Assistant Professor, S N Law College, Poothotta https://snlcpoothotta.org/faculty/Faculty_members
30 Surya K.S., Assistant Professor, S N Law College, Poothotta https://snlcpoothotta.org/faculty/Faculty_members
31 Aswathi Sukumaran, Assistant Professor, S N Law College, Poothotta https://snlcpoothotta.org/faculty/Faculty_members
32 Molukrishna Ajayan,Assistant Professor, S N Law College, Poothotta https://snlcpoothotta.org/faculty/Faculty_members

 

JUDICIAL OFFICERS

 

No. Name J O Code Designation Posted at Official Website of Judicial Officers 
1 A Ijas  KL00453 District and Sessions Judge Family Court,Thiruvananthapuram https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
2 Roshun Thomas KL00559 District and Sessions Judge Fast Track Special Court, Erattupetta https://kottayam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
3 Resmi S KL00537 District and Sessions Judge Fast Track Special Court-II, Manjeri https://malappuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
4 Suraj S KL00572 District and Sessions Judge Fast Track Special Court-II, Perinthalmanna  https://malappuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
5 T. Sanju KL00533 District and Sessions Judge Fast Track Court, District Court, Palakkad https://palakkad.dcourts.gov.in/list-of-judges/
6 Dr. P. K. Jayakrishnan KL00806 District and Sessions Judge MACT Pathanamthitta https://pathanamthitta.dcourts.gov.in/list-of-judges/
7 Doney Thomas Varghese KL00548 District and Sessions Judge Fast Track Special Court, Chalakudy https://thrissur.dcourts.gov.in/list-of-judges/
8 Reshma Sasidharan KL00668 Sub Judge Sub Court Ernakulam  https://ernakulam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
9 Sri.K.Santhosh Kumar KL00398 Sub Judge Sub Court, North Paravur  https://ernakulam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
10 Arun M.Kuruvilla KL00656 Addl.Sub Judge Principal Sub Court Kollam  https://kollam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
11 Veena V S KL00664 Sub Judge and Asst.Sessions Judge Commercial Court, Chengannur  https://alappuzha.dcourts.gov.in/list-of-judges/
12 V Manju KL00577 Chief Judicial Magistrate Chief Judicial Magistrate Court, Kattappana  https://idukki.dcourts.gov.in/list-of-judges/
13 P.M.Suresh KL00588 Chief Judicial Magistrate Chief Judicial Magistrate Court, Manjeri  https://malappuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
14 Mahesh M KL00876 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Temporary Court Neyyattinkara https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
15 Riya Raji KL00851 Judicial First Class Magistrate Principal Munsiffs Court, Neyyattinkara  https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
16 Mithun Gopi G S KL00732 Judicial First Class Magistrate Principal Munsiff, Thriuvananthapuram https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
17 Aravind P KL00804 Judicial First class Magistrate  Judicial First class Magistrate Court 2 Nedumangadu  https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
18 Shana Beegam KL00836 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court I, Alappuzha https://alappuzha.dcourts.gov.in/list-of-judges/
19 Maneesha K Bhadran KL00793 Judicial First Class Magistrate Munsiff Court Ernakulam  https://ernakulam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
20 Niveditha M.A. KL00920 Judicial First Class Magistrate Munsiff Court, Muvattupuzha  https://ernakulam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
21 Smt. Bindhya C.C KL00991 Judicial First Class Magistrate Gram Nyayalaya, Azhutha, Peermade  https://idukki.dcourts.gov.in/list-of-judges/
22 Ashique Shajahan KL00885 Judicial First Class Magistrate Munsiff Court, Taliparamba  https://kannur.dcourts.gov.in/list-of-judges/
23 Niyatha Prasad KL00873 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court II kollam  https://kollam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
24 S A Sajad KL00904 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court III Temporary Court Kollam  https://kollam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
25 Asha Koshy KL00849 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court Temporary Court Chavara  https://kollam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
26 Sarica A.R KL00974 Judicial First Class Magistrate Gram Nyayalaya Pampady Pallikathodu  https://kottayam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
27 Jomy Anu Issac KL00749 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court IX, Kozhikode  https://kozhikode.dcourts.gov.in/list-of-judges/
28 Indu.P.Raj KL00746 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court II, Thrissur https://thrissur.dcourts.gov.in/list-of-judges/
29 Ashadevi V S KL00721 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court III, Cherthala https://alappuzha.dcourts.gov.in/list-of-judges/
30 Mrs. Reshmi B Chittoor KL00719 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court II, Kanjirappally https://kottayam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
31 Sumi P. S KL00884 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court I, Thiruvananthapuram https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
32 Jaiby Kuriakose KL00765 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court, Kalamassery  https://ernakulam.dcourts.gov.in/list-of-judges/
33 Mahesh R TN02153 Judicial First Class Magistrate Judicial Magistrate Court, Panruti, Tamil Nadu https://cuddalore.dcourts.gov.in/list-of-judges/
34 Susanth Krishnan G. KL00927 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court VI, Thrissur https://thrissur.dcourts.gov.in/list-of-judges/
35 Harikrishnan M KL00890 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court I, Varkala https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
36 Hasheem S KL00738 Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court I, Adoor, Pathanamthitta https://pathanamthitta.dcourts.gov.in/list-of-judges/
37 Swetha Sasikumar   Judicial First Class Magistrate Judicial First Class Magistrate Court IV, Thiruvananthapuram https://thiruvananthapuram.dcourts.gov.in/list-of-judges/
38 Anoop P Abraham Trainee Judicial First Class Magistrate (Under training) Kerala Judicial Academy, Athani, Angamaly, CATEGORY NO. 3/2023 https://www.hckrecruitment.nic.in/list_updates.php
39 Ayyappalal Trainee Judicial First Class Magistrate (Under training) Kerala Judicial Academy, Athani, Angamaly, CATEGORY NO. 3/2023 https://www.hckrecruitment.nic.in/list_updates.php
40 Nikhil Dev M Trainee Judicial First Class Magistrate (Under training) Kerala Judicial Academy, Athani, Angamaly, CATEGORY NO. 3/2023 https://www.hckrecruitment.nic.in/list_updates.php

Commission

  1. Gifty Marium – (National Women Commission)

Bank

  1. Rincy Antony ( State Bank Of Travancore )
  2. Susanth K (South Indian Bank)
  3. Leela Achuthan (Federal Bank)
  4. Reshma John (South Indian Bank)
  5. Daya Thomas (South Indian Bank)
  6. Jaide Korason (Manager) (Federal Bank)

Corporate Institutions

  1. Mathew P Mathew (Singapore Tax Assessment Board)
  2. Renjith Mathew (Indian Oil Corporation)
  3. Anitha L.P (Security and Exchange Board of India)

NGO

  1. Asha Devi M (International NGO Organisation)

Government Service

  1. Rajesh R (Collectorate Kottayam)
  2. Smitha v (M.G University)
  3. Rajeesh R (M.G University)
  4. Ajithkumar (SI of Police)